22. 2. - 15. 3. 2025
Číslo zájezdu: 410325
Cena včetně letenky:
133 200 Kč
Nový Zéland vás nadchne svou krásou i pestrostí. Pronajatým mikrobusem s českým průvodcem projedeme v malé skupině Severní i Jižní ostrov. Oba ostrovy jsou přírodně i scénicky velmi zajímavé a zároveň tolik rozdílné. Poznáme nádhernou přírodu, a to nejenom v národních parcích. Potkáme příjemné a usměvavé lidi, domorodou maorskou kulturu s jejími legendami a také zažijeme mnoho dobrodružných aktivit, z nichž některé je možné vyzkoušet právě jen zde.
Na co se můžete těšit
- Národní park Tongariro a nejúchvatnější jednodenní túra Tongariro Crossing na Severním ostrově
- Národní park Rotorua - oblast gejzírů, horských pramenů a původních obyvatel Maorů
- Přeplavba Cookovy úžiny ze Severního na Jižní ostrov a nádhernými fjordy Marlborough Sounds
- Centrum dobrodružství a adrenalinu Queenstown na nádherném jezeře Wakatipu a obklopený vysokými horami
- Národní park Abel Tasman s úchvatnými pobřežními scenériemi, divokými plážemi, stromy tea tree a plavbou na mořském kajaku
- Tea Anau a Milford Sound - osmý div světa, podmořská observatoř a nejdeštivější místo na světě
Místa pobytu
Cena zájezdu zahrnuje
- Letenka Praha – Nový Zéland (Auckland), Nový Zéland (Christchurch) – Praha, včetně poplatků
- Doprava na Novém Zélandu mikrobusem, který budeme mít po celou dobu zájezdu k dispozici
- Komfortní ubytování vždy ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím a v apartmánech (někdy dva apartmány se sdíleným příslušenstvím)
- Trajekt mezi Severním a Jižním ostrovem
- Služby česky hovořícího průvodce s detailní znalostí místa
Cena zájezdu nezahrnuje
- Stravování
- Vstupné (přibližně 500 USD)
- Vyhlídkový let z Foxu pod Mt. Cook (přibližně 360 USD)
- Registrace eTA a turistický poplatek 1000 Kč
- Pojištění léčebných výloh (na vyžádání zajistíme u pojišťovny ERV – přibližně 2 150 Kč)
- Pojištění storna s 20% spoluúčastí (na vyžádání zajistíme u pojišťovny ERV – přibližně 3 300 Kč)
Itinerář
Kontinentální přelet Praha – Auckland, odpočinek po náročném letu s dvanáctihodinovým “jet lagem” (časovým posunem). Navštívíme sopečný kužel Mt. Eden, který se tyčí v parku nad městem a odkud je krásný výhled na celé město a přístavy. Bude čas i na návštěvu akvária s obřími rejnoky, žraloky i tučňáky.
Výlet na Bay of Islands – úchvatné pobřežní scenérie a ráj pro milovníky pláží. Můžeme zde také vyrazit na pozorování delfínů. Právě tady byla podepsána legendární smlouva Waitangi, která ustanovuje britského guvernéra, uznává maorské vlastnictví země a přiznává práva Maorům. Tato smlouva také přispěla k založení prvního národního parku na světě, jenž nutil Brity respektovat přírodní prostředí.
Výprava za největšími stromy jižní polokoule – kauri, patřící i přes svou obří velikost mezi borovicovité jehličnany. Deštný les Waipoua na západním pobřeží Severního ostrova zachovává tyto posvátné stromy a právě zde roste cca 80% kauri na celém Novém Zélandu. Odpoledne možnost návštěvy Kauri muzea v Matakohe.
Návštěva vesnice Puhoi, založené Čechy. Možná zastávka v legendárním Hobbitonu, kde se částečně natáčelo filmové zpracování Tolkienova Pána prstenů a Hobita. Přejezd do Rotoruy.
Vulkanická oblast Rotorua – oblast gejzírů a horkých pramenů, maorská osada Ohinemutu na břehu jezera, termální rezervace Whakarewarewa (maorská vesnice se sněmovním domem marae). Túra oblastí gejzírů a barevných horkých jezer Waiotapu, vodopády Huka, procházka kolem kráterového jezera Taupo.
Národní park Tongariro – divoké vulkanické prostředí se sopkami a jezery. Tongariro Crossing Track – legendární jednodenní trek, kdy se náhle ocitneme v zemi Pána prstenů a v Mordoru na nás bude shlížet Hora osudu – sopka Mt. Ngauruhoe. Budeme míjet lávová pole vytékající z Červeného kráteru i proslulá jezera Emerald, která zaplnila prohlubně vzniklé vulkanickou explozí. Jezera v této termální oblasti mají díky minerálům smaragdovou a ostře zelenou barvu.
Odpočinkový den s prohlídkou hlavního města Wellington.
Trajektem ze Severního ostrova na Jižní přes Cookovu úžinu a nádhernými fjordy Marlborough Sounds. Krátký přejezd do městečka Nelson.
Turistika v národním parku Abel Tasman s úchvatnými pobřežními scenériemi, divokými plážemi a stromy tea tree. Pro zájemce možnost plavby na moři v mořském kajaku.
Průjezd divokým kaňonem Buller s možností divoké jízdy na tryskovém člunu Jet Boat a návštěva tulení kolonie na Cape Foulwind. Zastávka u Pancake Rock (tzv. Palačinkové skály) – silně erodovaných vápencových útvarů, kde při větších vlnách stříká mořská voda vysoko nad úroveň skal a vytváří duhu.
Fascinující stylová vesnička Hokitika se zlatokopeckou minulostí. Pokračujeme podél pobřeží pod úpatím Jižních Alp, zastávka u malého ledovcového jezera Wahapo. Národní park Westland, proslulý strmými horskými štíty a prudkými srázy s ledovcem Franz Josef, fakultativně let vrtulníkem.
Turistika v okolí jezera Matheson, krátká túra k ledovci Fox, zastávka v Bruce Bay, průsmyk Haast (563 m), vyhlídková silnice mezi jezery Wanaka a Hawea, městečko Wanaka s nádherným výhledem přes jezero na Mt. Aspiring (3027 m).
Městečko Queenstown na nádherném jezeře Wakatipu je obklopené vysokými horami a díky své poloze na břehu jezera je vyhlášeným centrem dobrodružství a adrenalinu. Fakultativně možnost vyjížďky na Jet Boatu (tryskovém člunu) po divoké řece Shotover do kaňonu Skippers. Zlatokopecké městečko Arrowtown, Kawarau Bridge – bungee jumping, prohlídka vinařství a ochutnávka vín, večer možnost výletu lanovkou nebo pěšky na vyhlídku Bob’s Peak (446 m).
Pokračujeme kolem jezera Wakatipu do Glenorchy (další místo natáčení Pána prstenů). Národní park Fiorland a jezero Te Anau – vycházka po břehu jezera, možnost plavby do Glowworm Caves (jeskyně se svítícími červy).
Cesta po legendární Milford Road ke fjordu Milford Sound (jedinečná plavba lodí mezi skalami a vodopády), monumentální Mitre Peak (1692 m), tulení kolonie, podvodní observatoř, vodopád Bowen Falls, odpočinek u jezera Te Anau.
Dlouhý přejezd z Te Anau do vesnice Mount Cook (Aoraki).
Pokračujeme kolem jezera Pukaki do národního parku Mt. Cook, túra k jezeru Hooker pod nejvyšší horu Mt. Cook (3764 m), Tasmánský ledovec a jezero Tekapo.
Přejezd do Christchurch (anglikánská architektura poškozená zemětřesením v roce 2011, Muzeum Antarktidy).
Odlet z Christchurch, návrat do Prahy.
Doplňující informace
Nový Zéland má mírné oceánské podnebí, přičemž nejsevernější část má podnebí subtropické. Roční období jsou proti severní polokouli obrácená. Nejteplejší měsíce jsou prosinec, leden a únor a nejchladnější naopak červenec a srpen. Na Severním ostrově je průměrná teplota 18°C a na Jižním 13°C. Platí, že od oceánu vždy vanou větry do vnitrozemí. Ve Fiordlandu na jihu Jižního ostrova počítejte se srážkami.
Naše zájezdy na Nový Zéland pořádáme vždy na podzim nebo na jaře, kdy můžete počítat s teplotami obdobnými těm, na které jsme zvyklí v Čechách. Co je však jiné, je rychlá proměnlivost počasí a bleskový nástup srážek i jejich rychlé odeznění.
Garantujeme komfortní samostatné dvoulůžkové pokoje a dvoulůžkové apartmány. Je možné objednat i samostatné jednolůžkové ubytování za příplatek. ((cca 24 800 Kč)
Ačkoliv stravování není zahrnuté v ceně, nemusíte se obávat nadbytečných výdajů. V rámci apartmánů bývá k dipozici i kuchyňka, bude možné vždy zastavit u supermarketů a individuálně si nakoupit. Ceny v restauracích jsou srovnatelné s cenami, na které jsme zvyklí v restauracích v Čechách, v turistických centrech jsou potom mírně vyšší. Restaurace budou k dispozici skoro každý den.
Po fyzické stránce není zájezd nikterak náročný. Ačkoliv absolvujeme některé kratší túry, zvládne je průměrný jedinec naprosto bez problémů. Nejdelší túra, která nás čeká, bude jednodenní trek Tongariro Crossing.
Měsíc – Počasí, Severní ostrov, Jižní ostrov
- leden – jasno, 24°C, 16°C
- únor – polojasno, 25°C, 16°C
- březen – polojasno, 24°C, 15°C
- duben – polojasno, 19°C, 11°C
- květen – přeháňky, 17°C, 8°C
- červen – přeháňky, 15°C, 4°C
- červenec – přeháňky, 13°C, 2°C
- srpen – přeháňky, 13°C, 2°C
- září – přeháňky, 15°C, 8°C
- říjen – polojasno, 18°C, 12°C
- listopad – polojasno, 20°C, 14°C
- prosinec – jasno, 22°C, 15°C
Ačkoliv máme s Novým Zélandem bezvízový styk, je povinností požádat před vstupem do země o ETA (Electronic Travel Authority) v ceně 12 NZD a uhradit turistický poplatek ve výši 35 NZD. Vše probíhá elektronicky, podobně jako např. při vstupu do USA.
Nový Zéland je z hlediska možných onemocnění velice bezpečná země a nepotřebujete žádná očkování.
Ačkoliv teplotně se budeme pohybovat v obdobných podmínkách jako na jaře či na podzim v Evropě, doporučujeme být připraveni na větší srážky. Ideální je tedy opravdu dobrá pláštěnka. Na výpravy do přírody potom určitě zabalte kvalitní trekingovou obuv, vezměte si dobré vybavení do deště – ideálně goretexové či podobné oblečení, rozhodně se vám bude také hodit windstopperová bunda a dobré trekové kalhoty a pravděpodobně v některých dnech neopovrhnete ani teplým termoprádlem.
Nový Zéland používá zásuvky typu I s plochými kolíky (nejsou stejné jako v Evropě). Pro evropské spotřebiče budete potřebovat adaptér, který lze jednoduše koupit v supermarketech, drogerii nebo na letišti.
Pokud byste se chtěli na Novém Zélandu zdržet déle, nebo doplnit jeho poznávání o další místa, itinerář samozřejmě můžeme prodloužit i na více dní. V takovém případě vám připravíme zájezd na míru. Jak to funguje?
Termíny
Tongariro Crossing je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších treků na Severním ostrově Nového Zélandu. Uchvátí vás krajina zformovaná vulkanickou činností, horské prameny, lávové řeky, aktivní sopky i barevná jezera. Najednou se ocitnete v zemi Pána Prstenů pod horou Osudu – sopkou Mt. Ngauruhoe. Vystoupíte do sedla Mangatepopo, odkud budete mít za jasného počasí úžasný výhled do údolí a na horu Taranaki. Před vámi se budou rozprostírat lávová pole vyteklá z Červeného kráteru a dále stezka pokračuje k ostře zbarveným jezerům Emerald, která zaplnila prohlubně po vulkanické explozi.
Nejdříve cestou z hlavního města Wellingtonu do Pictonu na Jižním ostrově trajektem proplouváte Cookův průliv. Při troše štěstí uvidíte skákající delfíny a dost možná dokonce velryby. A ve chvíli, kdy se přiblížíte k Jižnímu ostrovu, se vám naskytne jedinečná podívaná na krajinu Marlborough Sound – různě velké ostrůvky a strmé kopce zbarvené typickou novozélandskou zelení, mezi kterými proplouváte v dlouhých chráněných zátokách a průzračně modrou vodou . Okolní lesy doslova vábí na pěší túru a moře dává tušit, že výprava na mořském kajaku bude jedinečným zážitkem.
Novozélandské podnebí s dlouhými prosluněnými dny a dostatkem vláhy vínu více než svědčí. Na obou ostrovech narazíme na rozsáhlé vinice a zdejší vína mají dobrý zvuk dokonce až v Česku. Zkuste si vychutnat sklenku skvělého Sauvignon Blanc uprostřed divoké přírody s nádhernými výhledy. Po příletu do Aucklandu ani nemusíte jezdit daleko, jedno z nejoceňovanějších vinařství se nachází pouhé čtyři kilometry od letiště. Největší vinařskou oblast však najdete na Jižním ostrově, v Marlborough. Jistě tedy vedle rozmanité přírody oceníte i rozmanitost novozélandských vín.
Nový Zéland leží na rozhraní dvou do sebe narážejících tektonických desek. Díky sopečné činnosti se na Severním ostrově setkáte s přírodními jevy, které uvidíte ještě tak možná v americkém Yellowstonu nebo na Islandu. Tryskající gejzíry, bublající bahenní sopky a jezírka, dokonce se zde můžete vykoupat v největších termálních pramenech na světě. Potomci Maorů dokonce v jezírkách s vroucí vodou připravují jídlo. Všechny tyto přírodní úkazy najdete na Severním ostrově v okolí městečka Rotorua, obývaném původními obyvateli, Maory. Právě oni pojmenovali jeden z nejvelkolepějších pramenů Wai-O-Tapu neboli Posvátné vody.