Uzbekistán – Hedvábnou stezkou

Orientální památky, výstavní bohatá města, vysoké hory i pouště a oázy

Mám zájem

Uzbekistán je zemí, která se zcela oprávněně dostala do popředí zájmu a turistický ruch zde raketově roste. Po smrti Islama Karimova (2016) a pádu autokratického režimu se země velmi rychle mění a je naprosto bezpečná. V roce 2019 byla zrušena vízová povinnost a k cestování stačí platný cestovní pas. Stále ještě zde zažijete tradiční kulturu, velmi milé lidi, příznivé ceny a především atmosféru Hedvábné stezky. Území dnešního Uzbekistánu bylo centrem Tamerlánovy říše, která se rozkládala od Indie až po dnešní Ukrajinu. Veškeré ukořistěné bohatství bylo soustředěno do tehdejšího hlavního města,…

Uzbekistán je zemí, která se zcela oprávněně dostala do popředí zájmu a turistický ruch zde raketově roste. Po smrti Islama Karimova (2016) a pádu autokratického režimu se země velmi rychle mění a je naprosto bezpečná. V roce 2019 byla zrušena vízová povinnost a k cestování stačí platný cestovní pas.

Stále ještě zde zažijete tradiční kulturu, velmi milé lidi, příznivé ceny a především atmosféru Hedvábné stezky. Území dnešního Uzbekistánu bylo centrem Tamerlánovy říše, která se rozkládala od Indie až po dnešní Ukrajinu. Veškeré ukořistěné bohatství bylo soustředěno do tehdejšího hlavního města, Samarkandu. Ten se stal centrem umění, architektonického rozvoje i vědy – především fyziky a medicíny. Těžko lze říci, které z trojice měst Buchara, Chiva a Samarkand zapsaných na seznamu UNESCO je tím nejkrásnějším. Každé z těchto tří měst má jiný charakter: zatímco Samarkand a Buchara jsou velkoměsty, maličká Chiva je doslova oázou v poušti obehnanou hradbami, za kterými jakoby se zastavil čas. Přesto se v jejích uličkách lze proplétat celý den.

Památky Uzbekistánu jsou v mnohém podobné a srovnatelné snad jen s Íránem, ale cestování v Uzbekistánu je díky osmdesátileté sovětské historii zcela v duchu evropských zvyklostí.

Současný Uzbekistán je sekulárním státem, islám je zde přijímán velmi volně. Kromě historických měst navštívíme moderní, dynamicky se rozvíjející hlavní město Taškent, zavítáme i do pohoří Ťan-šan a tradiční zelené Ferganské kotliny. Zažijeme kontrasty, kdy při cestování moderním rychlovlakem budeme za závorami míjet oslí a koňské povozy.

Vydejte se do pohádkového orientálního Uzbekistánu dříve, než jej zaplaví davy – počty turistů zde ročně narůstají o desítky procent.

Na co se můžete těšit

  • Atmosféra jako z pohádek Tisíce a jedné noci
  • Samarkand, nejbohatší město Hedvábné stezky
  • Kontrasty tradičního a moderního světa
  • Vynikající gastronomie
  • Tradiční řemesla
  • Středověká Chiva
Mám zájem

Místa pobytu

Malý moment, načítám mapu

Cena zájezdu zahrnuje

  • Letenku včetně veškerých poplatků v ceně 17 000 Kč
  • Ubytování ve 3* hotelech se snídaní
  • Dopravu po celou dobu zájezdu (rychlovlaky, vlaky, minibus)
  • Českého průvodce po celou dobu zájezdu a místního průvodce v jednotlivých lokalitách
  • Veškerý program včetně vstupného do památkových objektů
  • Pojištění CK pro případ úpadku

Cena zájezdu nezahrnuje

  • Obědy a večeře (ceny níže)
  • Spropitné
  • Výše neuvedené služby
  • Lanovku ve středisku Chimgan (zhruba 15 USD)
  • Vstup do opery (2 – 10 USD)
  • Pojištění léčebných výloh a storna (na vyžádání zajistíme u ERV pojišťovny)

Itinerář

1. den

Letecky Praha – Istanbul – Taškent se společností Turkish Airlines.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2. den

Moderní metropole Taškent. Náměstí Amira Timura, náměstí Nezávislosti, památník zemětřesení v roce 1966, při kterém byla většina Taškentu poškozena, náměstí Khast Iman, duchovní centrum Taškentu, Chorsu bazar, metro se zajímavou výzdobou. Tento nebo následující večer možnost návštěvy opery – Velkého divadla Alíšera Navoí, pokud se bude konat představení. 

3. den

Celodenní výlet do hor – národního parku Ugam-Chatkal, oblasti Chimgan, kde nejvyšší vrcholy převyšují 4000 metrů. Tato oblast je součástí pohoří Ťan-šan (Nebeské hory), které zasahuje i na území Uzbekistánu a leží na dohled od Taškentu. Celý Ťan-šan, jehož hlavní část leží na území Kyrgyzstánu, Kazachstánu a Číny, je už od roku 1978 biosférickou rezervací UNESCO. Podle počasí možnost vyjet lanovkou do 2295 m. Výhledy na jezero Chavrak. Návrat do Taškentu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

4. den

Dnes se vydáme na dva dny směrem na východ do nejzelenější, nejtradičnější a také nejhustěji obydlené části Uzbekistánu, Ferganské kotliny. Na cestě budeme muset překonat pásmo pohoří Ťan-šan (železničním tunelem dlouhým 19 km). Fergana je místem střetu národností, jazyků a kultur a lze ji označit za srdce Střední Asie. Prolíná se zde kultura uzbecká, kyrgyzská a tádžická, což vedlo k mnoha střetům (hranice vznikly administrativně za SSSR). Turisty je Fergana trochu opomíjena. Uzbecká část je známá zejména tradičními řemesly. Historickým centrem Fergany je Kokand, kde navštívíme medresu Norbut-Biy, palác chána Khudoyar (UNESCO), mauzoleum Modari khan. Přejezd do Rishtonu, výroba porcelánu ishkor. Přejezd do Fergany.

5. den

Komplex Ahman Al-Fargoni, muzem Fergany. Přejezd do Margilanu. Výroba hedvábných koberců a tradičního dekoru “ikat”. Návrat vlakem do Taškentu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

6. den

Rychlovlakem do Samarkandu (UNESCO), centra Tamerlánovy říše (v případě vyprodání normální vlak, doporučujeme včasné přihlášení). Návštěva Tamerlánova mauzolea, ke kterému se váže legenda o největším válečníkovi. Náměstí Registán – soubor tří monumentálních medres a  nejfotografovanější památka Střední Asie. Zdejším unikátem jsou figurální motivy, které islám zakazuje. Dnes jsou tu muzea a řemesla. Mešita Bibi-Khanum, největší mešita z 15. století. Ulugbegova observatoř s monumentálním kvadrantem pro velmi přesná astronomická pozorování. Bazar Syiab. Nocleh.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

7. den

Přejezd rychlovlakem do Buchary. Památky mimo centrum Buchary: letní sídlo bucharského emíra Sitorai-Mokhi-Khossa, mauzoleum Bakhauddin Naqshbandi – duchovní centrum Buchary, medresa Chor-Minor (persky čtyř minaretů) z roku 1807. Individuálně možnost návštěvy židovských hřbitovů. Ubytování.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

8. den

Pěší prohlídka památek v centru Buchary (UNESCO). Soubor Lyabi Hauz (medresa Divanbegi, Khanaka a Kukeldash), socha mudrce a satirické postavy Hodja Nasredína, mešita Magoki Attari, náměstí Poi Kalon s nejvyšším minaretem Kalon, Abdullakhan Tim (řemesla), karavanseráj Sayfuddin, Ulugbegova a Abdulazizkhan medresy, pevnost Ark s citadelou a muzeem. Individuální volno, možnost návštěvy parků, nocleh.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

9. den

Celodenní přejezd Buchara – Chiva pouští Kyzylkum (neboli červenou pouští) podél hranice s Turkmenistánem (mikrobus nebo vlak, rychlotrať se buduje, nyní jsou jízdní doby vlaku a po silnici srovnatelné). Vstoupíme do autonomní oblasti Karakalpakstán a historického území kultury Chorézm. Ubytování v centru Chivy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

10. den

Prohlídka vnitřního opevněného města Ichan-kala (UNESCO), kde si budeme připadat jako ve středověku. Rekonstrukce byly provedeny citlivě a město si zachovalo původní ráz a kouzlo. Ačkoli je opevněné centrum maličké, ve zdejších uličkách se lze ztratit na mnoho hodin. Na jednotné vstupence jsou téměř všechna muzea v medresách, palácích (palác chána Konya Ark), mauzoleích, karavanserájích a harémech (Kalta Minor). Dominantou města je nedostavěný modrý minaret Kalta minor, který se měl původně stát nejvyšším ve městě. Na západ slunce se můžete vydat na hradby.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

11. den

Ranní odjezd na mezinárodní letiště do Urgenče, odlet do Istanbulu a dále do Prahy. V případě nedostupnosti přímého letu do Istanbulu (2024 létá 2x týdně) s přestupem v Taškentu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Doplňující informace

Letenky

Letenky budeme kupovat jako “multi-city”, tedy v jednom směru do Taškentu a zpět z Urgenče. Ušetříme tím nutnost vnitrostátního přeletu, s tím, že cenový rozdíl oproti zpátečním letům do Taškentu je minimální. Cena letenek činí 17 000 Kč.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pojištění

Pojištění léčebných výloh a pojištění storna nejsou zahrnuta v ceně. Mnoho lidí má toto pojištění již v rámci platebních karet, ale na vyžádání vám pojištění u ERV pojišťovny rádi zajistíme. V pojištění je zahrnuta i asistenční služba. Cena pojištění Single Trip Standard činí 1280 Kč s pojistnou částkou 10 mil. Kč (je možno navýšit).  Doporučujeme uzavřít rovněž připojištění pro cesty letadlem za 160 Kč.  Pojištění storna potom činí 5 % z ceny zájezdu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Klima a počasí

Uzbekistán má silně kontinentální a suché klima. Léta jsou extrémně horká, teploty výrazně překračují 40°C, v letních měsících (od poloviny května do září) tedy nedoporučujeme do Uzbekistánu cestovat. Zimy jsou chladné, teploty můžou klesnout k -30°C, teploty kolem -20°C jsou zejména v pouštní západní části země běžné. Pro návštěvu jsou tedy ideálním obdobím jaro a podzim. V každé ze sezón dozrává jiné ovoce, na jaře jsou to moruše, na podzim granátová jablka.

Podzimní termín volíme z důvodu nižší návštěvnosti a obvykle i menšího množství srážek. V listopadu počítejte s teplotami srovnatelnými s ČR ve stejném období, průměr se bude pohybovat kolem 10°C, tepleji na východě (na tričko) a chladněji na západě (teploty můžou klesat k nule). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hygienická situace

V rámci regionu postsovětské Střední Asie jsou Kazachstán a Uzbekistán nejrozvinutější. Hotely, lepší restaurace a rychlovlaky jsou perfektně čisté, standard na evropské úrovni. Na venkově je situace odlišná. Žádné speciální očkování není třeba. Výhodou podzimního termínu je i minimální riziko zažívacích potíží (skladovací teploty na tržištích odpovídají ledničkové teplotě). Pokud se chcete vydat do Střední Asie a máte obavy tohoto charakteru, je podzimní Uzbekistán ideální volbou. Většina toalet je rovněž na evropské úrovni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Návštěva opery

V Taškentu je známé divadlo “Bolšoj teatr” pojmenované po uzbeckém básníku, malíři, kaligrafovi a politikovi Alíšeru Navoí (1441 – 1501). Divadlo je jednou z mála historických budov, která přečkala velké zemětřesení v roce 1966, kdy byla zničena velká část města. Pokud bude divadlo hrát v den, kdy budeme přes noc v Taškentu (program je jen měsíc předem) a bude to představení, na které není nutná znalost jazyka (tanec, opera, balet), bude fakultativní možnost návštěvy. Vstupenky jsou na evropské poměry velmi levné, kolem 5 eur a dress code je volnější než u nás. Doporučujeme.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Oděv

Zhruba polovina uzbeckých žen nosí šátky (obdobně jako v Turecku). Zahalení je vyžadováno do některých památek náboženského charakteru, ale fakticky není kontrolováno a příliš se nedodržuje. Kromě šátku jsou na těchto místech třeba dlouhé nohavice/sukně pod kolena, muži by neměli mít kraťasy. Místo šátku může posloužit kulich.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Alkoholické nápoje

Alkohol je běžně k dostání jak v restauracích, tak obchodech. Pivo v restauracích je poměrně drahé. Některé supermarkety alkoholické nápoje neprodávají, ale v každém městě je specializovaný obchod s příznačným názvem VINO VODKA. Populární jsou zejména velmi kvalitní a přitom cenově velmi příznivé koňaky a vína místní produkce (z Ferganské kotliny). Alkohol se nesmí konzumovat na veřejnosti (ulice, park), ale ani to se příliš nekontroluje.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ceny a strava

Ceny turistických služeb jsou na evropské úrovni (země má systém dvojího vstupného, kdy Evropané platí 10x více než občané Uzbekistánu). Ceny potravin se pohybují od poloviny našich cen po srovnatelné, průměrně je v Uzbekistánu asi o 30% levněji. Oběd v luxusní restauraci se pohybuje v rozmezí 10 – 15 eur, dražší je zejména čepované pivo a rozlévané alkoholické nápoje. Na ulici se najíte výrazně levněji, nejčastěji se jí a prodávají šašliky, plov (vynikající “rizoto” připravované tradičním způsobem v “kazanech” na otevřeném ohni, obvykle ze skopového masa, poměrně tučné, dvou barev mrkve, cizrnou, někdy rozinkami a křepelčími vejci), kulatý chléb lepjoška z pece s otevřeným ohněm a mnoho druhů plněného pečiva z listového těsta (samsa). Velmi kvalitní je ovoce a zelenina. Obecně je jídelníček postaven na mase, především skopovém a hovězím. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Suvenýry

Uzbekistán je rájem pro nákup kvalitních suvenýrů – rukodělných výrobků za velmi příznivé ceny. Typická je ručně malovaná i tovární keramika mnoha druhů, hedvábí, šaty s tradiční batikou, bavlněné textilie, výrobky ze dřeva (šachy, různé krabičky), ručně tkané a hedvábné koberce, ruční papír, kresby. Ruční práce je stále velmi levná, řemeslníci a umělci výborně vzdělaní a zruční. Dále koňaky, vína, koření, chalva, oříšky a sladkosti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jazyky a komunikace

Uzbečtina je co do počtu mluvčích druhým největším turkickým jazykem, patrný je silný vliv ruštiny (až 20% slovní zásoby), zapisuje se latinkou, lze se ale setkat ještě s texty z období SSSR, kdy se uzbečtina zapisovala azbukou (přechod na latinku 1992). Téměř všichni mluví perfektně rusky, nápisy jsou vždy dvojjazyčné, ruština je široce rozšířena v každodenním životě, státní správě a úředním styku. Anglicky se lze domluvit pouze s nejmladší generací ve velkých městech a turistických službách (hotely vyšší kategorie). Pro samostatné cestování (na vlastní pěst) je ruština nezbytná.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Termíny

Číslo zájezdu: 460525

26. 10. - 5. 11. 2025

Cena včetně letenky:
59 840 Kč

62 590 Kč

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Číslo zájezdu: 461024

10. 11. - 20. 11. 2024

Cena včetně letenky:
58 840 Kč

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mám zájem

Zajímavá místa

Registan

Monumentální komplex, trojice madras (náboženských škol), která je srdcem Samarkandu a nejnavštěvovanější památkou Uzbekistánu. Nejstarší, Ulugbegova, pochází z roku 1417. V roce 1618 byla postavena Šer Dór, 1646 Tilla-Kori. V některých objektech jsou dnes muzea, ve zbytku najdeme tradiční řemesla. V muzeích jsou dochované dobové fotografie ze začátku 20. století dokumentující (žalostný) stav, ve kterém byly objekty v době, kdy se dnešní Uzbekistán stal svazovou republikou SSSR.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tamerlánovo mauzoleum

Tamerlán (Amir Timur, 1336 – 1405) je považován za vojevůdce, jehož krutost (počtem obětí a genocidním charakterem) dokázali překonat až Hitler, Stalin a Mao Ce-tung. Současně ale dokázal vybudovat mocnou a prosperující říši a budovat i diplomatické styky. Jeho hrob byl spojen s kletbou, kterou pocítili sovětští archeologové při exhumaci 19. 6. 1941. Údajně, když Gerasimov exhumoval tělo, objevil nápis uvnitř rakve: „Kdokoliv otevře moji hrobku, vypustí nájezdníka horšího, než jsem já.“ I když lidé blízcí Gerasimovovi tvrdili, že tento příběh je smyšlený, legenda zůstává živá. V každém případě tři dny poté, co Gerasimov začal s exhumací, Hitlerovo Německo zaútočilo na SSSR. Tamerlán byl znovu pohřben podle islámské tradice v listopadu 1942.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Průvodce

Mám zájem